Bemutatkozó Órára, szakkörre

ENERGIAVÁLTOZÁSOK, ENERGIAÁTALAKULÁSOK

Az energia az egyik legizgalmasabb, de ugyanakkor a legnehezebben megtanítható fogalom. Gyakran használjuk a hétköznapokban, az iskolában már az alsó tagozatos környezetismeret órákon találkoznak vele a gyerekek.
Ebben a videósorozatban igyekeztem összeválogatni olyan kísérleteket, amik – korosztálytól függően – segítenek az energia tanításában.

1. Energiaátalakulások - bevezető

A bevezető videóban az egyes mechanikai energiaformákat és egymásba való átalakulásokat figyelhetjük meg. Ez a felvétel hozzájárulhat az általános iskolai fizika tananyag megértéséhez, de nagyobbaknak is ajánlom.

2. Mozgási energia oda-vissza

A mozgási – és a villamos energia egymásba való átalakításának lehetőségeit nézhetitek meg ebben a videóban. - A fizikának a látvány és a megértés élménye mellett a gyakorlati alkalmazások adnak értéket. Itt erre is láthattok két példát.

3. Környezetbarát energiaátalakítások

Ezt a felvételt elsősorban azoknak ajánlom, akik a középiskolában már alaposabban elmélyültek a fizika rejtelmeiben. A szélturbina és a napelem mellett megismerhetitek a Seebeck- és a Peltier-jelenséget.

4. Kémiai energiából mozgás: az Otto-motor

Ez a film a 9.-es hőtani anyag kiegészítője lehet. Bemutatom a négyütemű Otto-motor működését a körfolyamatának elemzése útján. Megfigyelhetitek azt az érdekes kapcsolatot, ami a mérnöki fejlesztést összeköti a fizikai háttérrel.

5. Hová lesz az energia? – zárszó

A záró filmecske egy érdekes kérdéssel foglalkozik: Hová lesz az energia, ha a hinta lengése fokozatosan leáll?